توصیه و هشدارهای ایمنی در خصوص جنگلها و بوستان ها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  1. استفاده از جنگلها و بوستان ها به مانند هر کار دیگری باید دارای قاعده و اصول باشد لذا قبل از همه به مسئولین حفظ و نگهداری از بوستان ها و مکان های سبز توصیه می نماید امکانات و تسهیلات مناسب را جهت استفاده کنندگان از این مکان ها تمهید نمایند. فراهم آوردن تسهیلات در جنگل ها و بوستان ها با بهترین شیوه برای پیشگیری از وقوع حریق ها و حوادث و همچنین مقابله سریع و بهینه با این خطرات در این مکانهاست. ایجاد راه های ورودی و خروجی به جنگل ها، تعبیه تابلوهای راهنما، تعیین محل های مناسب جهت توقف خودرو ها و اقامتگاه های موقت روباز یا سرپوشیده(با استفاده از چادر و خیمه) ایجاد شبکه های آب و برق رسانی و سرویس های بهداشتی، اجاق های فلزی ذغال سوز جهت پخت و پز و گرم کردن غذا، تعبیه سطل های درپوشیده فلزی جهت زباله به تعداد کافی، تعیین فضای مناسب جهت بازی کودکان از تسهیلات ضروری گونه مکان هاست.
  2. ارائه بروشورهای راهنما به همراه توصیه های هشدار دهنده ایمنی در جنگل ها که جنبه آموزش و یادآوری جهت استفاده کنندگان دارد از سوی مدیریت حفظ و نگهداری بوستان ها و مکان های سبز بسیار مناسب و مفید خواهد بود.
  3. به مدیریت حفظ و نگهداری جنگل ها توصیه می نماید با آماده باش کامل و بسیج نیروها و امکانات خود در جهت تامین ایمنی هرچه بیشتر در این مکانها بکوشند.ایجاد پست ها و برجک های نگهبانی، سرکشی دقیق، مرتب و شبانه روزی در نقاط مهم جنگل ها بسیار ضروری است.نگهبانان جنگل ها باید با اصول ایمنی و مقابله با حریق و اطفای آن آشنایی کامل داشته و به امکانات مناسب اطفایی همچون خاموش کننده ها مجهز باشند.منابع تامین آب و چگونگی استفاده بهینه از این منابع را شناسایی کرده باشند تا در مواقع ضرورت آتش را قبل از توسعه در نطفه مهار و اطفا نمایند. برقراری ارتباط و هماهنگی با ایستگاه های آتش نشانی محلی و منطقه ای نیز ضروری است.
  4. استفاده کنندگان باید از راه های تعیین شده به جنگل وارد شوند و در صورتی که از خودروی شخصی استفاده می نمایند باید خودروی خود را در محل های مخصوص توقف خودرو متوقف نمایند و از توقف در محل های غیر جدا خودداری نمایند. فراموش نکنید که توقف خودرو بر روی علف ها و برگ های خشک خطرناک است زیرا ممکن است در هنگام روشن کردن خودرو(استارت زدن) و ایجاد جرقه در اگزوز، علف ها و برگ های خشک آتش گرفته و در اندک مدتی شعله ور شوند.
  5. در صورتیکه تصمیم دارید به مدت کم و یا مدت دار و با زدن خیمه در جنگل اقامت کنید در هر صورت سعی کنید که در محل هایی که جهت این منظور تعیین شده اقامت نمایید و در هر صورت محل اقامت خود را تا شعاع ۱۰ متری از خس و خاشاک و برگ ها و علف های خشک روی زمین پاکسازی نمایید.

دیدگاه ها بسته شده اند.